23 styczeń 2022
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Osteoporoza

Jest to patologiczne zmniejszenie masy kości w stosunku do normy wieku, płci i rasy, prowadzące do zaburzenień w obrębie szkieletu. Jest to najpowszechniej spotykana choroba kości. Dotyka ona ludzi obojga płci, lecz częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie zwiększa się u osób po 60 roku życia.

Sama choroba charakteryzuje się rozrzedzeniem kości (zrzeszotnieniem) tkanki kostnej (beleczki kostne stają się cienkie i jest ich coraz mniej). Kość przez to staje się osłabiona i łatwo się łamie.Wiadomo iż z wiekiem, czy też po menopauzie, zmniejsza się masa kostna całego szkieletu,niektóre jednak jego struktury są pod tym względem szczególnie dotknięte. Dotyczy to kręgów, zwłaszcza odcinka piersiowo- lędzwiowego, żeber, szyjki kości udowej oraz części kości promieniowej (w pobliżu nadgarstka). Dlatego najczęściej dochodzi do złamania właśnie tych kości.

Objawy

Objawy zależne są od ilości i rozległości złamań. Złamanie przedniej krawędzi kręgu może przebiegać bezobjawowo, chory nie zwraca uwagi na ból, lub skąpoobjawowo w postaci dyskomfortu przy siadaniu lub staniu. Najczęściej jednak mamy do czynienia z nagle pojawiającym się ostrym bólem, podczas wykonywania codziennych prac. Ruchy kregosłupa są bardzo ograniczone, ból nasila sie przy kaszlu lub kichaniu. Często złamaniom towarzyszy utrata apetytu, wzdęcia brzucha.

Dochodzi do zmiany sylwetki, wystepuje deformacja klatki piersiowej, zwana garbem lub garbem wdowim, jest on wynikiem kompresyjnych złamań przednich części wielu kręgów. Plecy są zgarbione, zaokrąglone, dochodzi do obniżenia wzrostu. Kolejne złamania pogłębiają kifozę piersiową, zmniejszają wzrost, aż do chwili, kiedy łuki żebrowe zaczną opierać się o talerze biodrowe. Występują wtedy przykre dolegliwości bólowe oraz wiele komplikacji ze strony narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej. Pojawia się zaburzenie funkcji trawiennej, a zmniejszenie aktywności przewodu pokarmowego prowadzi do zaparć.

Inne objawy dają natomiast złamania kości długich. Wystepują złamania kości promieniowej w pobliżu nadgarstka, najczęściej przy usiłowaniu podparcia się ręką podczas upadku. Wymagają one nastawienia i unieruchomienia w opatrunku gipsowym na parę tygodni. Złamania górnego odcinka kości udowej (szyjki kości udowej) wystepują często przy błachych urazach, potknęciu się o dywan, próg czy mocniejszym nadepnięciu nogą. Konieczne jest leczenie hirurgiczne i hospitalizacja. Śmiertelność po tych złamaniach jest wysoka i dochodzi do 25%, w wyniku powikłań sercowo-naczyniowych, oddechowych i nerkowych. Osteoporoza jest chorobą przewlekłą, stąd wczesne jej rozpoznanie u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka zaniku kostnego umożliwia zapobieganie oraz zastosowanie wczesnego leczenia zapobiegającego złamaniom.

Zapobieganie

W zapobieganiu osteoporozie istotne znaczenie ma:

  • korekcja zaburzeń hormonalnych u kobiet w okresie przed i pomenopauzalnym,

  • uzupełnianie solami wapnia , fosforu, magnezu, witaminy D3 w zespołach złego wchłaniania, niedostatecznej podaży minerałów, w okresie zwiększonego zapotrzebowania na sole mineralne,

  • wyłączanie usuwalnych czynników ryzyka osteoporozy (wczesne uruchamianie w chorobach obłożnych, zaprzestanie nadużywania alkoholu i palenia papierosów, odstawienie lub zmiana dawek niektórych leków),

  • zapobieganie upadkom, złamaniom i wtórnemu unieruchomieniu.


Leczenie

Leczenie polega głównie na zachowaniu masy kostnej powyżej tzw. "progu złamań". Stosuje się wiele środków farmaceutycznych. Chorzy muszą być pod stałą opieką lekarza oraz ściśle przestrzegać sposobu dawkowania leków.

Preparaty

Głównie są to leki wpływające na mineralizację kości (kwas etidronowy, klodronowy, pamidronowy, alendronowy, rizedronowy, zoledronowy). Preparaty te dostepne są tylko ze zlecenia lekarskiego. Dostępne sa również w aptece leki, które stanowią uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Nie wymagana jest na nie recepta, jednak decyzja o przyjmowaniu tych preparatów powinna należeć do lekarza. Preparaty wapnia, w postaci tabletek do połykania, ssania lub rozpuszczania oraz saszetek do przygotowywania płynu

POWRÓT<<
koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Sylimarol 35 mg >
2. Gaza opatrunkowa jałowa >
3. Amol >
4. Smecta >
5. Plaster Prestopor >
6. Aspargin >
7. Acard 75 mg >
8. Kompresy gazowe jałowe (3m) >
9. APAP 500 mg >
10. TISANE balsam do ust >
11. Zuccarin >
12. Guajazyl syrop >
13. Rennie >
14. Litorsal Zdrovit >
15. *NappiDERM Krem przeciw odparzeniom >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner