27 październik 2021
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Cukrzyca

Ze względu na rozpowszechnienie oraz wzrastającą częstość zachorowań uważana jest za chorobę społeczną. Jest to przewlekły stan chorobowy którego następstwem jest zaburzenie przede wszystkim gospodarki węglowodanowej w organizmie a co za tym idzie zaburzenia w przemianie materii i innych składników ustrojowych np. białek i tłuszczów.

Zaburzenia te spowodowane są niedoborem insuliny czyli hormonu wytwarzanego przez komórki beta wysp trzustkowych. Wiadomo iż podstawową substancją dostarczającą energii dla organizmu jest glukoza. Jest to cukier prosty który dostarczany jest bezpośrednio z pożywienia, np. z miodu. Znaczną jednak część pozyskuje z skladników pożywienia zawierających glukozę w postaci disacharydów i polisacharydów. Do disacharydów należy sacharoza (cukier sprzedawany w sklepach), laktoza [cukier który stanowi 5% mleka krowiego,a także ludzkiego]. Disacharydy i polisacharydy po spożyciu ulegają ponownemu rozpadowi do glukozy, pod wpływem odpowiednich enzymów i kwasu żołądkowego.Wraz z krwią glukoza trafia do wątroby, gdzie ponownie łączy się w większe polimeryczne cząsteczki tworząc glikogen [skrobia zwierzęca].

Gdy zachodzi potrzeba,glikogen ulega rozpadowi,w wyniku którego odtwarza sie glukoza. Gdy więc trzustka nie produkuje insuliny, produkuje jej za malo lub komorki organizmu nie reagują na insulinę, rozpuszczona we krwi glukoza nie trafia do nich w wystarczających ilościach. Organizm nie otrzymuje więc odpowiednich zasobów energii. Komórki próbują wyrównać niedobory glukozy poprzez rozkład bialka. W procesie tym powstają substancje toksyczne,które mogą prowadzić do ciężkich zatruć, utraty przytomności i zgonu.

Jeśli trzustka w ogóle nie produkuje insuliny, mówimy o cukrzycy młodocianych,gdyż najczęściej występuje u dzieci i mlodzieży. Istnieje również cukrzyca starcza,ktora rozwija się stopniowo wskutek zlych nawyków żywieniowych. Insuliny jest zbyt mało w stosunku do ilości i składu pożywienia, i dochodzi do zaburzeń procesu przemiany cukru.

Jeżeli chodzi o przyczyny powstania cukrzycy medycyna nie zna jasnej odpowiedzi na pytanie: "dlaczego nagle trzustka przestaje wydzielać insulinę?".Stwierdzono natomiast, że skłonności do zaburzeń cukrzycowych sa uwarunkowane genetycznie: u 25% chorych,przypadki choroby występowały wśród członków rodziny. Choroba może zaatakować dopiero w okresie obniżonej odporności organizmu podczas infekcji lub np. w okresie silnych przeżyć i kryzysów natury psychicznej. Wśród czynnników sprzyjających wymienia sie urazy czaszki oraz urazy jamy brzusznej.

Typy cukrzycy

Typ 1 - cukrzyca pierwotna / wieku mlodzieńczego / insulinozależna.

Typ 2 - cukrzyca wieku dojrzałego / insulinoniezależna [oba typy można nazywać cukrzycą jawną].

Objawy cukrzycy

duże pragnienie, czeste oddawanie moczu, mocz i oddech chorego mają zapach owoców [przypominający zapach gruszek], utrata wagi mimo normalnego apetytu, uczucie rozbicia, świąd zwlaszcza w okolicy odbytu i genitaliów, impotencja, utrudnione gojenie się ran.

Leczenie

brak insuliny trzeba uzupelniać dostarczając ją z zewnątrz. Sok żołądkowy niszczy insulinę toteż choremu wstrzykuje się ją podskórnie, jest to prosty zabieg który może wykonać samodzielnie nawet dziecko [peny do insuliny]. Nowością w tej chwili na rynku są pompy insulinowe, które w znaczący sposób poprawiają jakość życia osób chorych na cukrzycę.

W naszym kraju działa Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą [patronat i pomysłodawca: WOŚP.] Oprócz dostarczania pomp dla dzieci program przede wszystkim uruchomił bazę danych wszystkich dzieci nim objętych, oraz tych u których insulinę podaje się penami. Dwa razy do roku kontrolowana jest hemoglobina glikowana, rejestrowane są także incydenty ciężkiej hipoglikemii, kwasicy. Taki program w znaczny sposób ułatwia pracę lekarzy prowadzących, a co najważniejsze da miarodajną ocenę danej metody leczenia, a co za tym idzie pomoże małym pacjentom i ich rodzinom życ z choroba.

Dzisiejsze insuliny otrzymywane na drodze inżynierii genetycznej [humuliny] są lepiej tolerowane przez organizm, rodzaj insuliny i ilość wstrzyknięc ustala indywidualnie lekarz prowadzący na podstawie glikemii. Bardzo ważna role w leczeniu cukrzycy odgrywa samodzielna kontrola poziomu glukozy przez pacjenta[glukometry] Podstawową zasadą leczenia w obu typach cukrzycy oprócz doustnych leków [typ 2 curzycy], a także insuliny stosowanej w 1 typie cukrzycy, jest przestrzeganie zaleconych przez lekarza zasad odżywiania [dieta ,kontrola masy ciała,wysiłek fizyczny].

Lekarze twierdzą iż chorzy na cukrzycę nie powinni być głodni, ale także nie mogą przesadzać z ilością i jakością posiłków[ograniczyć zwłaszcza spożycie tłuszczów, cukru i alkoholu]. CUKRZYCA sama w sobie nie jest chorobą niebezpieczną, największy problem stanowią powikłania jakie niesie ona z sobą.

Powikłania

Stan niedocukrzenia[hipoglikemia] jest bardzo grozny dla życia, spowodowany najczęsciej tym iż chory podał zbyt dużą dawkę insuliny lub nie spożył w pełni posiłku przypadającego po wstrzyknięciu insuliny. Dochodzi do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi, chory czuje się ogólnie osłabiony, nadmiernie się poci, ma rozszerzone zrenice, spada ciśnienie tetnicze,zaobserwować można drżenie rąk, a niekiedy drgawki calego ciała. Pogłębiający się stan niedocukrzenia prowadzi do utraty przytomności i do tzw.wstrząsu hipoglikemicznego.

Śpiączka cukrzycowa jest to stan głębokich zaburzeń metabolicznych groźny dla życia spowodowany zazwyczaj dlużej trwającym niedoborem lub nadmiarem insuliny z powodu np. [błędów dietetycznych,nie podanie insuliny,zabiegi operacyjne,zakażenie]. Dochodzi wówczas do głębokich zaburzeń metabolicznych, znacznego zakwaszenia organizmu ciałami ketonowymi i znacznego uszkodzenia mózgu.Utrata przytomności w śpiączce cukrzycowej [hiperglikemicznej]tzn.ze zwiekszonym stężeniem glukozy we krwi, zwykle poprzedzona jest silnym pragnieniem i wielomoczem, nudnościami, wymiotami a czasami bólami brzucha. Na skutek kwasicy oddech jest głęboki i wolny. Chorzy w tym stanie jak najszybciej powinni znalezć się w szpitalu.

Makroangiopatia - to rozwój miażdżycy w tetnicach większych, objawia sie zwykle nadciśnieniem, a w konsekwencji - choroba niedokrwienną serca, udarem mózgu itp.

Mikroangiopatia - dotyczy naczyń włosowatych dochodzi do ich pogrubienia oraz "zeszkliwienia". Jest to upośledzenie przepływu krwi i niedotlenienie tkanek. Wyróżniamy 4 zespoły kliniczne mikroangiopatii [neuropatia, retinopatia,zgorzel tkanek tzw. zespół stopy cukrzycowej, oraz stwardnienie kłębuszków nerkowych].

Retinopatia cukrzycowa - to zespół zmian naczyniowo-zwyrodnieniowych w siatkówce oka, po latach prowadzi do znacznego upośledzenia wzroku, a nawet jego utraty.

Neuropatia cukrzycowa - charakteryzuje się symetrycznie obwodowymi zaburzeniami czuciowo-ruchowymi, szczególnie w zakresie stóp i podudzi,uposledzone zostaje czucie wibracji, zniesienie odruchów ścięgnistych, zaburzenia ruchu, a takze zaburzenia regulacji czynnosci narządów wewnętrznych[w przypadku neuropatii ukladu autonomicznego]. Stwardnienie kłębuszkow nerkowych-dochodzi do nadmiernej utraty bialka[albumin] z moczem, postepujacego upośledzenia czynności filtracyjnej nerek, zmian zwyrodnieniowych na dnie oka, nadciśnienia itd.

Zmiany zgorzelinowe tkanek - najczęsciej są to owrzodzenia i martwice, zwykle bezbólowe, na palcach, pięcie itd. Mają charakter martwicy suchej bądz wilgotnej, z tendencją do poszerzania się, bardzo trudno lub wcale nie gojącej się.

Zmiany te dość łatwo ulegają opornym na leczenie infekcjom bakteryjnym i grzybiczym. Mamy tutaj do czynienia z obrazem wyżej wymienionej stopy cukrzycowej, której rozwojowi sprzyja wspomniana wcześniej neuropatia cukrzycowa, złe pielęgnowanie, wszelkiego rodzaju ucisk (ciasne, gumowe obuwie), a nawet mikrourazy. Leczenie stopy cukrzycowej jest bardzo trudne, niewdzięczne. Wymaga dużego doświadczenia lekarskiego,a co najważniejsze cierpliwości i uporu pacjenta, gdyż w przypadku braku efektów i postępującej zgorzeli musi dojść do amputacji, aby ratować życie chorego.

W początkowym okresie zaburzeń krążenia, bez owrzodzeń i zakażenia ran zaleca się noszenie wygodnego, cieplego i miękkiego obuwia, nie przemęczanie kończyn dolnych (dużo wypoczynku i leżenia), systematyczne leczenie farmakologiczne i dietetyczne, stosowanie zaleconych przez lekarza leków usprawniających krążenie obwodowe. W przypadku pełnych objawów z istniejącą zgorzelą i owrzodzeniami zaleca się oprócz wyżej wymienionych także zaprzestanie palenia papierosów i troskę o maksymalne wyrównanie glikemii. W przypadku owrzodzeń i stanów zapalnych ważne jest właściwe postepowanie antyseptyczne: stosowanie jałowych opatrunków ( w tej chwili nowością są opatrunki hydrożelowe), dezynfekcja ran, a także stosowanie preparatów ułatwiających gojenie np. maści, płynów czy zasypek.

Zapobieganie cukrzycy

przy predyspozycjach genetyczno - rodzinnych nie jest ono łatwe, co nie oznacza jednak, że niemożliwe. Należy ograniczyć w diecie nadmiar węglowodanów, przeciwdziałać urazom psychicznym, propagować wysiłek fizyczny przez wprowadzenie systematycznych ćwiczeń (zapobieganie otyłości). Z pomocą lekarzy należy eliminować przewlekłe i nadmierne stosowanie kortykosteroidów, difenylohydantoiny, oraz preparatow moczopędnych z grupy tiazydów. Przeciwdziałać trzeba zakażeniom, różnorakim zatruciom - zwłaszcza alkoholem, metalami ciężkimi. Niedopuszczać do urazów jamy brzusznej, zwłaszcza okolic trzustki.

Preparaty dostępne bez recepty

są to produkty, które stosowane oprócz leczenia farmakologicznego pomagają obniżyć poziom cukru oraz te, które używane są do codziennej pielęgnacji - preparaty stosowane zewnętrznie w celu dezynfekcjii, o działaniu grzybobójczym, przeciwbakteryjnym, a także o działaniu zabliźniającym w przypadku ran i owrzodzeń:

 • Woda utleniona - 3% roztwór nadtlenku wodoru, popularny środek dezynfekujący.

 • Rivanol - w postaci gotowego płynu, tabletek oraz żelu - działanie antyseptyczne oraz dezynfekujące.

 • Betadine, Polodina, Polseptol, PVP-Jodine - preparaty zawierające jod, w postaci maści, roztworu i aerozolu - działanie dezynfekujące, bakteriobójcze,wirusobójcze oraz grzybobójcze.

 • Roztwory fioletu gencjany - spirytusowe oraz wodne - działanie przeciwbakteryjne, odkażające i osuszające.

 • Nadmanganian Potasu - w postaciu kryształków i tabletek do sporządzania roztworu - działanie antyseptyczne.

 • Dermatol - żółty proszek o działaniu ściągającym, hamującym drobne krwawienia, odkażającym - w sączących ranach i owrzodzeniach.

 • Clotrimazolum, Lamisilat, Daktarin, Undofen, Acifungin, Nizoral, Pigmentum Castellani - preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym.

 • Alantan, Balsam Szostakowskiego, Curiosin, Cepan, Contractubex, Dernilan, Echinapur, Maść nagietkowa, tranowa, z wit.A, Tormentiol, Tointex - ograniczają powstawanie blizn, poprawiają ukrwienie i nawilżenie skóry, działają przeciwzapalnie.

 • Tribiotic -maść z trzema antybiotykami o działaniu przeciwbakteryjnym.

 • Granuflex, Compfeel, Aquacel, Bactigras, Comprigel, Aqua-gel, Actisorb, Textus, Granugel - opatrunki hydrożelowe, hydrokoloidowe, alginianowe, hydrowłókniste, srebrowęglowe, hydrowłókniste ze srebrem. Stosowane do leczenia trudno gojących się ran: owrzodzenia, odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, oparzenia itp. Absorbują wydzielinę z rany, oczyszczają zakażoną ranę oraz przyśpieszają proces ziarninowania.

 • Diabetosol, Diabetofort, Diabetosan, Diabetina - ziołowe preparaty obniżające poziom cukru we krwi do stosowania w 2 typie cukrzycy .

 • Zuccarin, Zuccero gold - preparaty z morwy białej zmniejszajace przyswajanie cukru i skrobi po posiłkach.

 • Chrom organiczny - reguluję stężenie glukozy i lipidów w organizmie, zwiększa podstawową przemianę materii.

 • Doppelherz aktiv dla diabetyków, Geriavit pharmaton, Vitamina B compositum - preparaty mające na celu uzupelnienie niedoborów witamin i niektórych składników mineralnych, ktore mają wpływ na metabolizm węglowodanów.

 • Neuropad - plaster do wczesnego wykrywania stopy cukrzycowej.


<

koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. *Acidolac Baby >
2. *Raphacholin C >
3. *Rutinoscorbin >
4. Bobodent >
5. Stymen >
6. ALTACET żel >
7. ROMBALSAM UREA 30% Krem 50 ml >
8. Plaster Prestopor >
9. ZIAJA ULGA Peeling enzymatyczny 60 ml >
10. Linomag maść >
11. Asparginian Ekstra >
12. Furoxin >
13. Chlorchinaldin >
14. *Syrop islandzki >
15. Nurofen 200 mg (od 6 lat) >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner