16 maj 2022
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Kaszel odruch obronny

     Pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach. Nierzadko męczy jeszcze długo po ustąpieniu objawów chorobowych. Na szczęście przypadłość ta nie jest niezwyciężona.

Kaszel najczęściej towarzyszy infekcjom układu oddechowego. I choć często potrafi być bardzo uciążliwy, zwykle równie szybko ustępuje, jak się pojawia. Jest to podstawowy odruch obronny organizmu.

Powstaje w wyniku podrażnienia specjalnych receptorów znajdujących się w krtani, tchawicy, oskrzelach i opłucnej. Prowadzi do usunięcia z dróg oddechowych wydzieliny a wraz z nią toksyn, bakterii oraz ciał obcych. I wbrew pozorom występuje również u ludzi zdrowych. Wówczas liczba kaszlnięć nie przekracza 10 na dobę. Jeśli natomiast nie jest jednorazowy tylko staje się uporczywą dolegliwością trwającą ponad 8 tygodni, warto zastanowić się nad przyczyną.


Z uporczywym zawsze do lekarza

Bo choć jest objawem męczącym, zwykle banalnym, to czasem może być wręcz groźny.

A sam niezależnie od przyczyn go wywołujących, może być źródłem niebezpiecznych powikłań. Dlatego z uporczywym kaszlem zawsze warto pójść do lekarza, gdyż jako objaw dotyczy wielu chorób. I wbrew obiegowej opinii nie zawsze wiąże się z chorobami układu oddechowego, ale poprzedzać może schorzenia innych narządów.

Palacze kaszlą dłużej


Najczęściej kaszel przewlekły spowodowany jest przez wolno gojące się ostre zapalenia oskrzeli. I choć zwykle całkowicie

ustępuje między 7 a 14 dniem, u niektórych kaszel trwać może nawet do 6 tygodni. Jeśli jesteś palaczem, bądź pewna, że kaszel się wydłuży. W przypadku nałogowego palenia tytoniu kaszel najczęściej związany jest z zapaleniem oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Jeśli więc pojawiają się pierwsze symptomy w postaci kaszlu (głównie porannego) i skąpego odkrztuszania wydzieliny – nie lekceważ tych sygnałów. Bo w chwili, gdy wystąpi duszność wysiłkowa, może być już za późno. Również zmiana charakteru kaszlu czy też chrypka powinny być sygnałem ostrzegawczym dla palaczy.


O czym świadczy kaszel po posiłku


Kaszel pojawiający się po posiłku, w pozycji leżącej, może towarzyszyć chorobie refluksowej przełyku. Istotą choroby jest niewydolna zastawka znajdująca się między przełykiem a żołądkiem, co powoduje wracanie treści z żołądka do przełyku i gardła. Drobiny jedzenia mogą wówczas, wraz z wdychanym powietrzem, dostawać się do dróg oddechowych, powodując kaszel.


Inne przyczyny kaszlu


Inną pozapłucną przyczyną przewlekłego kaszlu jest spływanie wydzieliny z przewodów nosowych do gardła. Może się to zdarzyć osobom chorującym na przewlekłe zapalenie zatok, przewlekły katar czy inne przewlekłe choroby nosa.

Kaszel sezonowy połączony z kichaniem, z zapaleniem spojówek może być natomiast wyrazem alergii. Z kolei kaszel napadowy, świszczący, z dusznością występuje u chorych z astmą oskrzelową.

Pamiętajmy również, że kaszel może mieć związek ze stosowaniem leków, np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Częstym problemem staje się również kaszel u osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których urządzenia klimatyzacyjne nie są odpowiednio konserwowane. Takie nie czyszczone urządzenia stają się miejscem, w którym idealne warunki bytowania mają grzyby zarodnikowe, roztocza oraz bakterie, które są szkodliwe dla układu oddechowego.

Najnowsze badania naukowców sugerują również, że przyczyną przewlekłego kaszlu u młodzieży i osób dorosłych są zakażenia wywołane pałeczkami ksztuśca oraz zakażenia tzw. bakteriami atypowymi (Chlamydia, Mycoplasma).

Nietypową odmianą jest tak zwany kaszel psychogenny, który ma podłoże psychiczne. Najczęściej są to po prostu stany lękowe.

 

Idziemy do lekarza


Dlatego w każdym przypadku przedłużającego się kaszlu konieczna jest niezwykle wnikliwa, często skomplikowana diagnostyka. Bo tylko właściwe rozpoznanie pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. Zanim wybierzemy się do lekarza, zawsze warto odpowiednio przygotować się i umieć odpowiedzieć na kilka pytań. Zapewne lekarz zapyta nas o charakter kaszlu (suchy, wilgotny, duszący, pokasływanie), jego intensywność, o barwę i konsystencję tego, co staramy się pozbyć z dróg oddechowych (np. obecność krwi) oraz o związek z innymi objawami (np. chrypka, duszność, podwyższona temperatura, nieprzyjemny zapach z ust, zgaga).

Pamiętajmy, że udzielone odpowiedzi mogą mieć niezwykle istotne znaczenie, gdyż pewne specyficzne cechy naszego kaszlu pozwalają nierzadko na ukierunkowanie podejrzeń doktora i wdrożenie odpowiedniej diagnostyki.

W niektórych przypadkach może być ona niezwykle rozbudowana, gdyż obejmuje nie tylko rozmowę z chorym i jego badanie, ale również szereg badań dodatkowych laboratoryjnych i konsultacji lekarzy specjalistów. W każdym jednak przypadku o rodzaju diagnostyki decyduje lekarz.


Kiedy należy udać się do lekarza


gdy kaszel nie ustępuje po kilku dniach samodzielnego leczenia lub trwa dłużej niż 2 tygodnie,

• regularnie nawraca, przy braku objawów przeziębienia,

• towarzyszą mu trudności z oddychaniem,

• występuje jednocześnie gorączka, dreszcze, silna potliwość i ból w klatce piersiowej w trakcie oddychania,

• obecna jest krew w odkrztuszanej wydzielinie,

• mamy wrażenie, że jest związany z zażyciem leków, najczęściej przeciw nadciśnieniu,

• gdy kaszel towarzyszący przeziębieniu jest bardzo męczący i uniemożliwia sen.Autor: Dr Anna Skwarek


POWRÓT>>>

koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Ringosol- microspray do nosa >
2. Alfalipon prodiab >
3. Flexigen maść do stóp >
4. Slow-Mag B6 >
5. **Novocardia >
6. Wkładki urologiczne SENI LADY Super >
7. Dafurag max 100 mg x 15 tabl. >
8. *Urosept >
9. VICHY Kompleks uzupełniający >
10. Otrivin Allergy >
11. EXTRA STRONG Balsam rozgrzewający >
12. Blephaclean sterylne chusteczki >
13. PILARIX Krem nawilżajaco-pielęgnacyjny >
14. Molekin B12 x 60 tabl. >
15. Antotalgin Sprey >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner