21 maj 2022
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Wrażliwi na PogodęBóle głowy i stawów, zaburzenia koncentracji, senność… Dolegliwości towarzyszące zmianom pogody dotyczą wielu z nas i choć podłoże meteopatii wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości, istnieją sposoby pozwalające zminimalizować uciążliwości  nieprzyjaznej aury.

Autor: Karolina Żbikowska

Meteopatia – symbol naszych czasów? Liczba osób wrażliwych na oddziaływanie czynników atmosferycznych systematycznie rośnie. Dzisiejszy styl życia, daleki od tego, do czego przygotowała nas natura sprawia, że już ponad 70 procent mieszkańców miast i połowa mieszkańców wsi odczuwa znaczne pogorszenie samopoczucia podczas nagłych zmian pogody. Związane jest to z osłabieniem zdolności adaptacyjnej organizmu do coraz gwałtowniej przebiegających zjawisk atmosferycznych, obserwowanych za oknem. U osób wrażliwych podczas zmiany pogody mamy do czynienia ze wzmożoną pobudliwością wegetatywnego układu nerwowego, a także znacznym spowolnieniem reakcji, które decydują o przystosowaniu organizmu do sprawnego funkcjonowania w otoczeniu – mówi lekarz Elżbieta Wesołowska, specjalista neurolog. Dekoncentracja, osłabienie,  obniżenie nastroju, a także utrzymujący się przez większą część dnia, przypominający migrenę, ból głowy to główne problemy, jakie zgłaszają pacjenci.

Problemy meteopatów.W okresie niżów atmosferycznych kierowcy i osoby pracujące na dużych wysokościach powinni być szczególnie ostrożni. Bóle stawów i kończyn, które niegdyś uległy uszkodzeniu, oraz gwałtowne zmiany ciśnienia tętniczego u osób z problemami układu krążenia pojawiają się zwłaszcza podczas chłodnych frontów atmosferycznych, którym towarzyszy wzrost prędkości wiatru, obniżenie temperatury powietrza i skoki ciśnienia atmosferycznego powyżej 8 hPa na dobę. To  zjawisko powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych, co jest  przyczyną wzrostu ciśnienia krwi. W niekorzystnej sytuacji znajdują się cierpiący na choroby wrzodowe, wieńcowe, reumatyczne, układu oddechowego oraz psychiczne wszyscy zaliczają się do grona meteopatów, ponieważ warunki pogodowe mogą powodować nasilenie objawów. Jednak meteopatia ma także korzystne aspekty – przekonuje lekarz Elżbieta Wesołowska. – W niesprzyjających warunkach pogodowych organizm przez ból może sygnalizować początki poważnych problemów  zdrowotnych, których objawy, mniej uciążliwe na co dzień, ignorujemy. Pogoda nie powoduje choroby, ale nasila objawy chorób już istniejących. Kiedy więc warto wybrać się do lekarza? Porada specjalisty i badania kontrolne są niezbędne, gdy organizm reaguje już na nieznaczne zmiany aury oraz gdy zmiana pogody uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nagłe odczuwanie dolegliwości w sytuacji, gdy wcześniej nie było takiego problemu, także powinno skłaniać do przeprowadzenia diagnostyki.

Sposób na pogodę Meteopatia jest uznawana za symbol naszych  czasów. Temu zjawisku sprzyja niehigieniczny tryb życia: brak snu, spożywanie ubogich w składniki odżywcze, w dużym stopniu przetworzonych produktów, minimalizowanie wysiłku fi zycznego i  czasu przebywania na świeżym powietrzu. Aby zminimalizować uciążliwość zmian pogody na funkcjonowanie organizmu, warto o niego zadbać. Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy z grupy B i magnez na pewno pomoże w bólach głowy podczas nadchodzącego frontu chłodnego. Przy tego rodzaju dolegliwościach pomocne mogą okazać się inhalacje i kąpiele lecznicze z wykorzystaniem olejków eterycznych: lawendowego, różanego czy  sporządzonego z melisy. Gimnastyka na świeżym powietrzu, spacer  oraz węglowodany poprawią nastrój i pobudzą przy dżdżystym niżu. Dietetycy polecają, aby w czasie silnych wiatrów, gdy organizm produkuje więcej adrenaliny, tętno przyspiesza, a ciśnienie wzrasta, co objawia się m.in. rozdrażnieniem, trudnością z koncentracją, atakami astmy oraz migrenami, unikać mocnej kawy i herbaty. Z kolei przed burzą, gdy poziom jonizacji powietrza jest znacznie wyższy niż zazwyczaj, co powoduje nerwowość i kołatanie serca, można uciekać się do łagodnych ziołowych herbat uspokajających. Będąc wrażliwym na czynniki atmosferyczne, zadbajmy o to, aby zapewnić sobie i  swojemu organizmowi w szczególnie trudnych pogodowo okresach w  miarę komfortowe warunki: nie planujmy wyczerpujących spotkań biznesowych, unikajmy konfliktów, dużego wysiłku fizycznego czy długich podróży. Przekładając ważne przedsięwzięcia na inny termin,  uzyskamy lepsze wyniki, a osobisty sukces przyczyni się do poprawy  nastroju w pochmurne dni.

>>POWRÓT<<

koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Alfalipon prodiab >
2. Ringosol- microspray do nosa >
3. Dermosan >
4. Flexigen maść do stóp >
5. Blephaclean sterylne chusteczki >
6. Slow-Mag B6 >
7. *VICHY Dezodorant w kulce >
8. VICHY Kompleks uzupełniający >
9. Dafurag max 100 mg x 15 tabl. >
10. Otrivin Allergy >
11. Wkładki urologiczne SENI LADY Super >
12. EXTRA STRONG Balsam rozgrzewający >
13. PILARIX Krem nawilżajaco-pielęgnacyjny >
14. Molekin B12 x 60 tabl. >
15. Antotalgin Sprey >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner