16 maj 2022
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Cuda na wierzbie

  Pierwsza zieleni się wiosną, a jej bazie w wielkanocnych palmach mają ochronną moc. Wierzba jest pełną uroku opiekunką. Oczyszcza ziemię i leczy ludzi.

 

Wierzby przy drogach i nad wodą są symbolem polskiej przyrody. Najbardziej kojarzą się z pejzażami Mazowsza i muzyką Chopina. Wierzba czczona była od wieków, między innymi jako symbol płodności. W kościele katolickim wyraża głęboką religijną symbolikę zmartwychwstania. Dlatego to właśnie z kwitnących bazi i młodych listków wierzbowych gałązek przygotowuje się wielkanocne palmy.

 

Wierzbowy lek

Surowcem używanym w medycynie jest kora zdejmowana z młodych wiosennych gałązek oraz liście. Kora powinna mieć 2 mm grubości. Po zdjęciu z drzewa suszy się ją w wentylowanych pomieszczeniach w temperaturze 40 st. C. W starożytności zalecano żucie kory z wierzby w celu uśmierzenia bólu oraz dla obniżenia gorączki. W polskiej medycynie ludowej stosowano od lat odwar z kory wierzby w leczeniu schorzeń reumatycznych, w biegunkach i nieżytach jelit oraz nadpobudliwości nerwowej i przy wysokiej temperaturze. Za pierwsze naukowe badania niezwykłych właściwości kory pozyskanej z wierzby uważa się praktykę angielskiego duchownego Edwarda Stone'a, który w drugiej połowie XVIII wieku sproszkowaną korę podawał chorym cierpiącym z powodu dolegliwości reumatycznych. Wyniki jego terapii okazały się znakomite. Od tego czasu przez całe lata starano się wyizolować z kory wierzby substancje czynne. W końcu się to udało. Bogactwem wierzby okazały się glikozydy salicylowe, w tym salicyna. W roku 1897, pracujący dla firmy Bayer niemiecki chemik Felix Hoffman, skopiował wierzbowe dobro i otrzymał drogą syntezy chemicznej kwas acetylosalicylowy znany pod handlową nazwą – aspiryna. Lek w krótkim czasie podbił świat. Ale okazało się, że może spowodować szereg objawów niepożądanych, między innymi zaburzenia żołądka i jelit w postaci bólów brzucha, zgagi, zapalenia przewodu pokarmowego, a nawet zagrażających życiu krwawień z przewodu pokarmowego (jawnych lub utajonych). Kwas acetylosalicylowy może wywołać także skurcz oskrzeli i napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości (szczególnie u osób chorujących na astmę). Aspiryny nie wolno więc stosować u pacjentów cierpiących z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia (możliwość wystąpienia tzw. zespołu Reya) oraz u kobiet w ciąży.

 

Zamiast aspiryny

Jednocześnie odkryto nowe właściwości lecznicze kwasu acetylosalicylowego. Badania wykazały, że hamuje on zlepianie się płytek krwi i zmniejsza jej krzepliwość oraz ogranicza powstawanie skrzeplin na blaszkach miażdżycowych. Dlatego zainteresowali się nim kardiolodzy. Najnowsze badania ekstraktów z kory wierzby wskazują, że mogą one stanowić alternatywę dla syntetycznej aspiryny w przypadku ludzi mających przeciwwskazania do stosowania tego leku. Salicyna z kory wierzbowej to „naturalna aspiryna”, rozkładana w soku żołądkowym do alkoholu salicylowego, którego pochodne organizm z łatwością przyswaja. Istotne jest to, że alkohol salicylowy z kory wierzby dopiero w wątrobie utlenia się do kwasu salicylowego – nie powodując dzięki temu, w przeciwieństwie do syntetycznych salicylanów, uszkodzeń błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Działanie lecznicze salicylanów z kory wierzby jest powolne, ale skuteczne. Wolniejsze tempo terapii wynika ze stosunkowo małej zawartości salicylanów w porównaniu z syntetycznymi preparatami.

 

Na miażdżycę

Glikozydy salicylowe z wierzby wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz zmniejszają krzepliwość krwi. Kora wierzbowa stosowana jest w przeziębieniach jako środek przeciwgorączkowy, w leczeniu artretycznych i reumatycznych bólów oraz w terapii miażdżycy i zapaleniach żył. W korze wierzbowej występuje także szereg leczniczych biozwiązków, m.in.: garbniki, flawonoidy, katechina. Ze względu na bakteriobójcze oraz ściągające działanie na śluzówkę garbników kory wierzbowej stosowana jest ona jako środek przeciwbiegunkowy oraz w nieżytach jelit. Dawni zielarze zalecali także stosowanie popiołu ze spalonego drzewa wierzby jako antidotum na zatrucia. Korę wierzbową można także stosować zewnętrznie (przy okazji kąpieli) jako środek zapobiegający nadmiernej potliwości (szczególnie stóp). Leczy się nią też trudno gojące się rany i bakteryjne zakażenia skóry. Robimy wtedy okłady na chorobowo zmienione miejsca z odwarów kory. Napar z niej uspokaja wewnętrznie i pomaga w zasypianiu. Należy pamiętać, że nie jest wskazane długotrwałe stosowanie kuracji z zastosowaniem kory wierzby, ponieważ może wywołać podobne objawy uboczne co aspiryna, z całą pewnością jednak jest bardziej bezpieczna.

Autor: Piotr Derentowicz


POWRÓT<<<

koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Ringosol- microspray do nosa >
2. Alfalipon prodiab >
3. Flexigen maść do stóp >
4. Slow-Mag B6 >
5. **Novocardia >
6. Wkładki urologiczne SENI LADY Super >
7. Dafurag max 100 mg x 15 tabl. >
8. *Urosept >
9. VICHY Kompleks uzupełniający >
10. Otrivin Allergy >
11. EXTRA STRONG Balsam rozgrzewający >
12. Blephaclean sterylne chusteczki >
13. PILARIX Krem nawilżajaco-pielęgnacyjny >
14. Molekin B12 x 60 tabl. >
15. Antotalgin Sprey >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner