24 wrzesień 2021
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Polny mak

 

Mak polny to uboższy brat narkotycznego maku lekarskiego. Ognista czerwień jego płatków upamiętnia ofiarę krwi pod Monte Cassino. Ale ten kwiat niesie nadzieję. W tradycji religijnej jest znakiem zmartwychwstania. Gdy rośnie w zbożu symbolizuje ciało i krew Chrystusa. Zatwardziały chwast, gra na nerwach rolnikom. jako zioło przynosi spokój.

Pochodzenie maku polnego (Papaver rhoeas) nie jest ustalone ostatecznie. Uważa się, że narodził się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre źródła wskazują jednak na Iran jako kraj jego pochodzenia.

W perskiej medycynie ludowej zajmował ważne miejsce wiele wieków temu. Również Egipt rości sobie prawo do uważania go za kolebkę rozwoju tego gatunku. Teraz mak polny jest rozpowszechniony w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wiele krajów, w tym Polska, szczyci się wielowiekową tradycją stosowania maku polnego w lecznictwie tradycyjnym. Mak polny ma jaskrawoczerwone lub pomarańczowe płatki i średniej wielkości kwiaty.

To odróżnia go od maku lekarskiego, Papaver somniferum L., który jest różowy, biały lub purpurowy i znacznie większy.

 

Delikatne płatki

Właśnie one stanowią surowiec farmaceutyczny. Zbiera się je na początku kwitnienia rośliny, od maja do końca lipca. Należy robić to wyjątkowo delikatnie, unikając zagniatania i załamywania płatków. Niezwykłej umiejętności wymaga też suszenie – pojedynczo, w jednej warstwie, w ocienionych i przewiewnych miejscach. Nieumiejętne obchodzenie się z płatkami maku może je zniszczyć. Podczas suszenia zmieniają barwę z różnych odcieni pomarańczowego i czerwonego na różowofioletowy. To zasługa antocyjanów. W płatkach maku są: 3-glukozyd cyjanidyny i cyjanina. Oprócz nich w maku jest alkaloid z grupy papawerubiny – readyna oraz grupa alkaloidów izochinolinowych. Ważne w działaniu leczniczym są też śluzy, kwasy organiczne i bogaty zestaw soli mineralnych.

Łagodzi kaszel, koi ból gardła

Bogata zawartość substancji

o charakterze śluzów to powód, dla którego płatki maku polnego były popularne jako remedium na schorzenia górnych dróg oddechowych. Wodne wyciągi stosowano w celu powlekania błon śluzowych i gardła dla zmniejszenia ich podrażnienia spowodowanego kaszlem oraz spływającą wydzieliną. Przyjmowano je dla pobudzenia ruchów nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych, ułatwiając w ten sposób odkrztuszanie wydzieliny. Korzystnym efektem stosowania naparów z płatków maku polnego było zmniejszenie stanu zapalnego dróg oddechowych.


Dla starszych i maluchów

Obecnie dość rzadko stosuje

się ten surowiec w medycynie, gdyż istnieje wiele silniejszych surowców. Jego działanie lecznicze może być wykorzystywane właśnie wtedy, gdy potrzeba łagodnego środka i łagodnego wpływu. Mak polny może być nadal z powodzeniem stosowany w łagodzeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych u starszych osób oraz dzieci. Dobre efekty przynosi we wspomaganiu odkrztuszania w kaszlu mokrym dzięki pobudzaniu ruchów nabłonka rzęskowego. Wspomaga również hamowanie suchego kaszlu, dzięki powlekającemu działaniu śluzów. Hamowanie kaszlu suchego może się również odbywać dzięki słabemu działaniu uspokajającemu. Napary bądź odwary z płatków maku polnego często bywały wykorzystywane w nadmiernej pobudliwości i trudnościach z zasypianiem. Ze względu na łagodne działanie były wykorzystywane w pediatrii i geriatrii. Połączenie wpływu maku polnego na drogi oddechowe oraz możliwości zasypiania jest przydatne w przypadkach nocnych napadów kaszlu. Wyciągi z płatków maku podaje się w postaci przestudzonych naparów. Można je dosłodzić miodem. Czasem napary z maku polnego dodaje się do syropów.

 

Makowa usypianka


Preparaty otrzymane z maku polnego zawsze – jak wszystkie zioła – należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub sposobem użycia i dawkowaniem opisanym na opakowaniu preparatu. Nawet samodzielnie przygotowywane napary trzeba przyrządzać zgodnie z opisem na opakowaniu ziół lub z książki zielarskiej. Przedawkowany mak polny nabiera trochę cech swego lekarskiego kuzyna. Oznaką przekroczenia dawki może być przejściowe, niezamierzone uspokojenie i senność. Czasem mogą również pojawić się nudności.


 

Czerwone płatki walczą z bólem

Mak polny może okazać się przydatny w terapii bólu przy użyciu narkotycznych leków przeciwbólowych, takich jak morfina, których efekt działania zmniejsza się z biegiem trwania kuracji. Preparat maku polnego był podawany zwierzętom w celu uzyskania redukcji tolerancji na morfinę. Wstępne  badania wykazały, że może być skuteczny. Podawanie odpowiednich dawek wodno-alkoholowych wyciągów z Papaver rhoeas osłabiało zależną od dawki tolerancję na działanie przeciwbólowe morfiny. 

Zapotrzebowanie na substancje lecznicze, których źródłem jest mak polny i jego krewniacy z rodzaju Papaver stale rośnie. Nowoczesne metody biotechnologiczne pozwalają dziś na uzyskiwanie związków aktywnych poprzez hodowlę tkanek roślinnych w nie bogatych. Dzięki temu być może za jakiś czas można będzie wyeliminować kłopotliwe uprawy niektórych roślin leczniczych, takich jak mak polny. Potrzebne składniki czynne wyprodukują odpowiednio stymulowane tkanki roślinne w laboratoriach.

 

Kremy z makiem

jak wiele surowców roślinnych, również płatki maku polnego

pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku polnego są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego właściwości zmiękczające i łagodzące przynoszą ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.


Autor: dr Jadwiga Jurkjan

Polecane produkty:

NUXE Etincelante krem oraz emulsja >>kliknij<<

NUXE Nirvanesque kremy >>kliknij<<

<<<POWRÓT

koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Clotrimazolum >
2. Prostamol uno >
3. *Ibum żel >
4. BIOLIQ 55+ Krem Inten.lift.usta/oczy >
5. Gilbert Natrium chloratum 0,9% >
6. Blu Kid >
7. Maglek B6 >
8. Nurofen Forte >
9. Sylimarol Cholesterol >
10. Protefix- krem mocujący ekstra mocny >
11. Herbapect syrop >
12. Duo Stawy MaxiFlex Glukozamina >
13. Wkładki urologiczne SENI LADY Super >
14. Lierac Arkeskin Dzień Krem przywracający komfort i równowagę >
15. Menoplant Soy-a 40+ >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner