16 maj 2022
e-lek.pl
Twoja apteka w internecie Infolinia: 801 011 163* pn.-pt. 8 - 19 *opłata max. 35gr/min.
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
O aptece Regulamin Dostawa Kontakt
Sprawdź aptekę
promocje
kategorie

Polecamy:

Sklep e-Lek.pl - opinie klientów

Len złoto z polskich pól

      

     Niepozorny, ale pożyteczny. Taki jest len. Jego brązowe  nasionka chronią żołądek i pielęgnują skórę. Olej lniany wyrasta na obrońcę serca. Z lnu nawet włókno leczy.

Lniane kawałki tkanin znaleziono w grobowcach babilońskich sprzed trzech tysięcy lat. Źródła historyczne podają jednak, że ludzie wykorzystywali len już 6000 lat temu. Hipokrates stosował jego nasiona – siemię – do leczenia dolegliwości pokarmowych. Wzmianki o dobrodziejstwach siemienia są też u Tacyta. Płótno z tej rośliny trafiło do szpitali. Szyto z niego środki opatrunkowe i bieliznę, bo jest bardzo chłonne i przewiewne. Maria Konopnicka zachwycała się lnem nazywając go złotem ubogich. Hans Christian Andersen uczynił z tej rośliny wcielenie radości życia. ,,Jestem najszczęśliwszy” mówi w bajce len, bo można z niego zrobić płótno i papier, a potem nawet jako popiół żyje w następnych roślinach. Len kojarzy się z prostotą, dobrocią i pokorą. I choć ma w sobie składnik, który mógłby przekształcić się w truciznę, medycznie jest specjalistą od kojenia i łagodzenia. 

Mistrz otulania

Kiedy zalejemy siemię lniane wodą o temperaturze pokojowej, uzyskamy roztwór przypominający rzadki, przejrzysty kisiel. Ma on cenne właściwości osłaniające i powlekające, a to dzięki obecności substancji śluzowych pochodzących z otoczki nasion. Dobroczynny śluz jest od dawna znakomitym środkiem łagodzącym schorzenia dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. W ten sposób jest też najczęściej wykorzystywany. Tłoczony z nasion lnu olej stanowił przez wieki półprodukt do produkcji leków, takich jak mazidło wapienne, mydło potasowe czy pasta cynkowa. W dzisiejszej recepturze aptecznej wykorzystuje się go również do produkcji maści, kremów, past i mazideł leczniczych. Stanowi także rozpuszczalnik dla innych substancji leczniczych – np. w produkcji wlewek doodbytniczych. Olej lniany jest też znakomitym środkiem do pielęgnacji skóry. Używano go powszechnie w dermatologii i kosmetyce w postaci kremów, masek i stosowanych doraźnie preparatów zmiękczających.

Przez lata siemię lniane było trochę zapomniane. Wyparły je leki syntetyczne, zarówno te na kaszel, jaki i te na żołądek. A dobrodziejstwa oleju lnianego przyćmiła gwiazda oliwy z oliwek. Dziś na nowo odkrywamy wartość swojskiego lnu.

Witamina F

Olej lniany, przez lata używany tylko do gotowania wigilijnej kapusty, dziś stoi dumnie w pierwszym rzędzie na półkach ze zdrową żywnością. Głównie za sprawą dr Johanny Budwig, niemieckiej biochemiczki, głoszącej dobrodziejstwo tego, bogatego w kwasy tłuszczowe omega-3, oleju. Rzeczywiście olej lniany zawiera całe bogactwo kwasów tłuszczowych, głównie nienasyconych oraz innych substancji czynnych, które decydują o jego wartości prozdrowotnej. Wśród nich warto wymienić cenne kwasy: α-linolenowy (omega-3), linolowy (omega-6), oleinowy (omega-9), jak również inne – kwas mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, arachidowy, arachidonowy. Zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe – linolowy, linolenowy i arachidonowy tworzą zespół nazywany witaminą F lub NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Są cenione zarówno w nowoczesnym żywieniu, jak i kosmetyce. Cenną grupę wymienionych wyżej związków uzupełniają: witamina E, barwniki organiczne (ksantofil, chlorofil, erytrofil) oraz grupa błonnikowa z fruktooligosacharydami, lignanami, a co najważniejsze – śluzy.

Na serce,depresję i adhd

Obecność cennych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych stawia olej lniany na jednym z pierwszych miejsc wśród olejów roślinnych zarówno do stosowania spożywczego, profilaktycznego, jak i leczniczego. Korzystna wzajemna proporcja kwasów omega-3 i omega-6 sprawia, że olej lniany jest polecany w przypadkach  podwyższonego poziomu cholesterolu, w schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, chorobie wieńcowej, stanach związanych z zakrzepami i zatorami. Jak również dla wspomagania układu odpornościowego oraz układu nerwowego, szczególnie w stanach depresji czy ADHD. Jeszcze mocniej niż kiedyś akcentuje się właściwości osłaniające oleju lnianego. Niektórzy zalecają, by stosować go w przewlekłych stanach zapalnych jelit. Mnożą się też zastosowania w reumatyzmie, artretyzmie, chronicznych zaparciach, suchym kaszlu, a nawet cukrzycy.

Estrogen w lnianej szacie

Pojawiają się publikacje na temat coraz to nowych zastosowań substancji zawartych w siemieniu lnianym lub tłoczonym z niego oleju. Jednymi z lepiej poznanych są lignany, które należą do tzw. fitoestrogenów. Organizm przetwarza je na enterodiol i enterolakton – substancje, które działają jak estrogeny. Sądzi się nawet, że siemię lniane jest bardziej bogatym źródłem fitoestrogenów niż soja, stąd naukowcy przypuszczają, że korzystnie wpływa na równowagę organizmu kobiet w okresie menopauzy. Ostatnio prowadzone są też badania mające ustalić czy preparaty z siemienia lnianego mogą hamować rozwój nowotworów. Wstępne ustalenia są pozytywne, zarówno w przypadkach związanych z nowotworami piersi, jak i prostaty.

Materiał który goi

Niewiele mówi się o lnie jako roślinie dostarczającej włókna, ale nie sposób o tym zapomnieć. Lniane tkaniny wpisały się w historię przedmiotów użytkowych i w ostatnim czasie, choć nie tak doskonałe jak najnowsze osiągnięcia włókiennictwa, cieszą się powodzeniem wśród zwolenników odzieży naturalnej oraz naturalnych sposobów wystroju wnętrz. Ostatnie doniesienia mówią o takich modyfikacjach genowych lnu, że można pozyskać z niego włókno o wyjątkowych cechach gojących. Zawiera ono substancje o silnych właściwościach przeciwutleniających oraz bakteriobójczych. W bliskiej przyszłości będzie się je wykorzystywać do produkcji gojących materiałów opatrunkowych. Wstępne badania na pacjentach chorych na cukrzycę, z trudno gojącymi się ranami i niewydolnością żylną, dały niezwykle zachęcające wyniki. Trwają prace nad inną modyfikacją genetyczną lnu, która da możliwość uzyskania włókna mocnego, wodoodpornego, nie gniotącego się i posiadającego właściwości bakteriobójcze. Tkaniny z takiego włókna świetnie nadawałyby się na chusty chirurgiczne, kitle lekarskie oraz odzież sportową. Co ważne, owo najnowsze zastosowanie włókna lnianego zawdzięczamy polskim naukowcom.

Tylko z umiarem

Stosowaniu oleju lnianego powinna towarzyszyć rozwaga. Nasiona lnu zawierają aminokwas linatynę, którą określa się jako antagonistę witaminy B6. Stąd w czasie kuracji olejem lnianym warto brać witaminę B6. Z kolei siemienia lnianego nie należy jeść surowego. Trzeba je najpierw uprażyć, by uniemożliwić zawartym w nim substancjom przekształcić się w trujący kwas cyjanowodorowy. Uznaje się, że dawki pomiędzy 5 g a 30 g siemienia lnianego dziennie stanowią odpowiednią i bezpieczną dawkę profilaktyczną lub leczniczą. Kilka ostatnich lat przyniosło świeże spojrzenie na zastosowanie lnu w medycynie, żywieniu i kosmetyce. Zatem len wraca do łask. Przez wiele lat funkcjonował jedynie wśród prawdziwych smakoszy i znawców tematu. Dziś na nowo odkrywany jest przez naukowców. Dzięki nim pokazuje swoje nowe oblicze. Jak nigdy warte wykorzystania.

 Autor: dr Jadwiga Jurkjan


Preparaty:

Len tabletki do ssania

Normolinum

Zioła-nasiona Lnu mielone

Zioła-nasiona Lnu<<<POWRÓT
koszyk
   Prawo odstąpienia >
   Reklamacja >
bestsellery
1. Ringosol- microspray do nosa >
2. Alfalipon prodiab >
3. Flexigen maść do stóp >
4. Slow-Mag B6 >
5. **Novocardia >
6. Wkładki urologiczne SENI LADY Super >
7. Dafurag max 100 mg x 15 tabl. >
8. *Urosept >
9. VICHY Kompleks uzupełniający >
10. Otrivin Allergy >
11. EXTRA STRONG Balsam rozgrzewający >
12. Blephaclean sterylne chusteczki >
13. PILARIX Krem nawilżajaco-pielęgnacyjny >
14. Molekin B12 x 60 tabl. >
15. Antotalgin Sprey >
zapisz się, a będziesz otrzymywał najświeższe informacje o naszej ofercie
W naszej aptece internetowej nie sprzedajemy leków na receptę.
                    
mastercard visa inteligo przelewy24
Copyright © 2006-2012 e-lek.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone - All rights reserved
bh_inner